Budownictwo i architektura : Sancaklar Mosque / Emre Arolat Architects

Dzięki architektom Emre Arolat Meczet Sancak, zaprojektowany przez architektów Emre Arolat, ma na celu zajęcie się podstawowymi kwestiami związanymi z projektowaniem meczetu poprzez dystansowanie się od obecnych dyskusji architektonicznych opartych na formie i skupieniu się wyłącznie na istocie przestrzeni religijnej.
Położone w Buyuk Cekmece, podmiejskiej dzielnicy na przedmieściach Stambułu, wysokie mury otaczające park na górnym dziedzińcu meczetu przedstawiają wyraźną granicę między chaotycznym światem zewnętrznym a pogodną atmosferą publicznego parku.
Więcej zdjęć i architektów.
opis po przerwie.
Strona projektu znajduje się w krajobrazie prerii, który jest oddzielony od otaczających podmiejskich osiedli przez ruchliwą autostradę.
Długa czasza wystająca z parku staje się jedynym elementem architektonicznym widocznym z zewnątrz.
Budynek znajduje się pod tym okapem i można do niego dotrzeć od ścieżki prowadzącej z górnego dziedzińca przez park.
Budynek wkomponowuje się całkowicie w topografię, a świat zewnętrzny pozostaje w tyle, gdy przemieszcza się przez krajobraz, w dół wzgórza i pomiędzy ścianami, aby wejść do meczetu.
Dzięki uprzejmości Emre Arolat Architekci Wnętrze meczetu, prostej jaskini przypominającej przestrzeń, staje się dramatycznym i wzbudzającym respekt miejscem, w którym można się modlić i być sam na sam z Bogiem.
Szczeliny i pęknięcia wzdłuż ściany Qiblah uwydatniają kierunkowość przestrzeni modlitewnej i umożliwiają światło dzienne wniknąć do sali modlitewnej.
Dzięki uprzejmości Emre Arolat Architekci Projekt nieustannie rozładowuje napięcie między dziełem człowieka a naturą.
Kontrast pomiędzy kamiennymi schodami po naturalnym zboczu krajobrazu a cienką płytą żelbetową o rozpiętości ponad 6 metrów, tworząc baldachim, pomaga wzmocnić ten podwójny związek.
Dzięki uprzejmości Emre Arolat Architekci Architekci: Emre Arolat Architekci Lokalizacja: Stambuł, Turcja Zespół: (koncepcja wstępna projektu); Leyla Kori (projekt budowlany); Uygar Yüksel, Oya Eskin Güvendi; Nil Aynal ., Taha Alkan, Ünal Ali Özger (projekt wstępny) Projekt strukturalny: Balkar Mühendislik Projekt mechaniczny: Setta Mühendislik Projekt elektryczny: Projekt oświetlenia HB TEknik: Studio Lighting Studio Klient: Sancaklar Vakf.
Powierzchnia zabudowy: 1050 m2 Data projektu: 2011 Data budowy: 2012
[hasła pokrewne: bank spółdzielczy krokowa, tarasola cennik, skały wylewne ]

Powiązane tematy z artykułem: bank spółdzielczy krokowa skały wylewne tarasola cennik