Kącik architekta – Kelčský Javorník Observatory / Mimosa Architekti

Dzięki uprzejmości Mimosa Architekti Druga wygrywająca propozycja projektu obserwatorium na szczycie Kelcsky Javornik wykorzystuje swoją unikalną lokalizację w pagórkowatym obszarze położonym na północ od Zlin w Czechach.
Różnice w krajobrazie pomiędzy góralami Wołoszczyzny po jednej stronie a płaską ziemią regionu Haná po drugiej stronie zostały uznane za główną zasadę projektu Mimosa Architekti.
Widok jest ściśle skierowany na jedną stronę, gdy odwiedzający podchodzą do struktury, dając szansę zobaczenia charakterystycznego krajobrazu Haná na północy lub Wołoszczyzny na południu.
Więcej zdjęć i architektów.
opis po przerwie.
Lokalizacja jest obecnie znana głównie ze względu na zabytki i piękno przyrody.
Niektóre z tych zabytków pochodzą z okresu Wielkich Moraw (IX w.).
Główna dzielnica historyczna znajduje się na szczycie wzgórza Saint Hostyn, na którym znajduje się bazylika wniebowzięcia Dziewicy, Kalwaria Dušana Jurkoviča i kaplica św.
Jana.
Położenie tego centrum tworzy punkt startowy na głównej ścieżce przecinającej wzgórza Hostyn.
Nieco dalej, położony na północnym krańcu wzgórz Hostyn, grzbiet tworzy wyraźną granicę między Wołoszczyzną na wzgórzach Hostyn a płaską ziemią regionu Haná .
Najwyższy punkt tego grzbietu i najwyższy szczyt całych wzgórz Hostyn nazywa się Kelcsky Javornik.
Dzięki uprzejmości Mimosa Architekti Na górnym pokładzie wieży podział znika, a widok łączy się z otoczeniem w 360 stopniach bez przeszkód.
Forma wieży jest zgodna z tą zasadą.
Konstrukcja wykonana jest z drewna z fasadami pokrytymi drewnianymi lamelami.
Skóra tworzy gradient o rosnącej lub malejącej gęstości lamel.
Od całkowicie otwartego od dołu do całkowicie zamkniętych boków na szczycie wieży, nieprzezroczystość elewacji pomaga skierować widok na Wołoszczyznę lub Hanę.
Dzięki uprzejmości Mimosa Architekti Zasada konstrukcyjna do wysokości 21,6 m opiera się na połączeniu pionowych i poziomych elementów z przekątnymi schodów, które w sumie działają jak pionowa kratownica.
Dwa najwyższe piętra powyżej 21,6 m zbudowane są jako prosta konstrukcja ramowa.
lokalizacja Architekci: Mimosa Architekti Lokalizacja: Zlín, Czechy Zespół projektowy: Pavel Matyska, Jana Zoubková, Petr Moráček, Kateřina Fryzelková Współpraca: Statikon solutions Ltd., Ing.
Michał Kupka Klient: Podhostynsky mikroregion Data: Maj 2012 Nagroda: Wspólna II nagroda (Pierwsza nagroda nie została przyznana)
[patrz też: warstwy stropodachu, fuga do kostki brukowej, andrzej marcysiak ]

Powiązane tematy z artykułem: andrzej marcysiak fuga do kostki brukowej warstwy stropodachu